Към съдържанието

•  

Ъпдейт от 2.3.x към 3.0.5

• Влезте в профила си за да пишете
9 отговора на тази тема

#1 MartoTG

MartoTG

Напреднал

• VIP
  • PipPipPip
  • 280 Мнения:
  • IPB версия:3.3
  • Форум URL
  • Град:Велико Търново
Уроци

Публикувано 23 юни 2009 - 16:32

Може ли някакво разяснесие или ръководство как става ъпдейта от IPB 2.3.5 към IPB 3.0.0. Преди време питах за това дали въобще е възможно и някой каза, че е и няма да има проблеми...

#2 Beatfan

Beatfan

Invisionizer

• Админи
  • PipPipPip
  • 3444 Мнения:
Уроци

Публикувано 14 април 2010 - 22:07

Ще се опитам да събера на едно място основните неща за успешен ъпдейт до версия 3.0.5, засега нахвърлям основните неща в тази тема, а после ще се направи специален и подробен урок.

1. Правите си задължително резервно копие на базата данни. Препоръчвам ви този инструмент http://invisionbg.co...showtopic=1332. Моят съвет е даже да се направи изцяло ъпдейта на отделно копие на форума и то на локален сървър.
2. Необходимо е да се изтрият част от файловете на стария форум. Това са:

./sources
./skin_acp
./retail
./resources
./modules
./lofiversion
./jscripts
./ips_kernel
./interface
./install
./init.php
./index.php
./favicon.ico
./converge_local
./admin.php
./admin

Най-безопасно е просто да ги преименувате с по едно _old в края. Така ако нещо се обърка или решите да се върнете към старата версия след време, ще можете да ги ползвате. Направете си бекъп и на файла conf_global.php. Заедно с базата данни, това ви е най-важния файл на форума и може да ви спаси задника винаги!

Трябва да останат следните папки и файлове:

./uploads
./style_images
./style_emoticons
./style_captcha
./style_avatars
./conf_global.php
./cache

Качвате чрез FTP новите файлове на версия 3.0.5. Крайният резултат трябва да изглежда така:

./xml.php
./uploads
./style_images
./style_emoticons
./style_captcha
./style_avatars
./robotstxt.txt
./retail
./public
./lofiversion
./ips_kernel
./interface
./initdata.php
./index.php
./hooks
./favicon.ico
./converge_local
./conf_global.php
./cache
./admin

3. Проверявате правата за четене и запис на файловете и папките. Подробно тук: http://invisionbg.co...=article&id=260

Ако няма да се извършва прекодиране на базата данни, преминавате към стъпките за ъпгрейд. Но тъй като версия 3.0.5 е направена да работи най-безпроблемно под UTF-8 е препоръчително да конвертирате базата данни.
Ще го направим с един готов скрипт.

Важно: конвертирането на базата данни се извършва преди да започнете ъпдейта!

4. Изтеглете следния файл и го поставете в основната директория на форума ви:

Прикачен файл  convertor.php   983bytes   26 Брой сваляния

Указвате пътя до него в адреса на браузъра и го стартирате. Целият процес отнема няколко секунди (скрипта е предназначен за средно-големи база данни). Ще получите списък с успешно конвертираните таблици.

5. Отворете файла conf_global.php и намерете:

$INFO['sql_tbl_prefix']			=	'ibf_';

Добавете след него:

$INFO['sql_charset']			=	'utf8';

Save & Upload

6. Указвате в адреса за стартиране на упгрейда - ..../admin/upgrade/
След като се логнете с администраторското си име и парола, ще разберете и дали сървъра посреща изискванията на IPB 3.0.5

Отново ще подчертая, че е добре ъпдейта да се направи на локален сървър и после да се качи новата база данни и файлове. Повече тук: http://invisionbg.co...findpost&p=6554

Ако досега сте използвали windows-1251 за базата данни и форума е необходимо след ъпдейта да проверите за Server Environment дали ви е зададено Document Character Set: UTF-8
В Look&Feel - Manage Languages трябва да имате за Locale на езиковия файл bg_BG.UTF8, за да ви се изобразяват коректно датите във форума.

Следва инсталиране на български език на форума. Подробни указания можете да прочетете тук: http://invisionbg.co...ticle=209&_st=1
Това е засега :)

• Guests

Публикувано 14 април 2010 - 23:16

./style_images
./cache

туй що се пази, че нещо не се сещам да има нещо важно там

и какъв точно е проблема на windows-1251? :)
и що е най-добре направен да работи под утф8, като изключим "проблема" френдли урл-тата, дето ти правят линковете по 100 км, кат се вкарат заглавията, номера на темата и т.н.

всъщност, ако не си на някъв насран хост или зле настроен сървър, ъпгрейда преминава по мед и масло, без никви грешки и проблеми.., вече няколко пъти го направих на различни форуми.

ама ще следя с интерес кво става :)

#4 Beatfan

Beatfan

Invisionizer

• Админи
  • PipPipPip
  • 3444 Мнения:
Уроци

Публикувано 14 април 2010 - 23:21

Не е задължително, но при ъпдейта ти се предлага да ти се копират старите езикови файлове, както и стари скинове с оглед после да си правиш справка :ae: . Копират се и емотиконите, ако имаш свои, различни от оригиналните.

Иначе е въпрос на избор дали да е на 1251 или UTF-8, но просто има по-голям риск (лично според мен) да ти се счупи езиковия пакет при инсталиране на някой мод ако оставиш 1251.
Конверторът работи отлично и всичко, което съм описал съм го тествал :)

• Guests

Публикувано 14 април 2010 - 23:26

за емотиконките нищо не съм казал, те си се пазят..
ама да си конвертираш стария скин и стария превод, успех :>

а за вин1251.., аз един форум го чупя от модване, няма грижи, нито пък с езикови пакети.., инсталира си се един и същ езиков пакет и под утф и под вин1251

.., но не отричам, че утф8 е по-добрия вариант.
мен ме е страх още да конвертирам, щото понякога стават големи лайна.
ще видя при теб какво ще стане, ще погледна каквото ме интересува и може да се пристраша ;p

#6 Beatfan

Beatfan

Invisionizer

• Админи
  • PipPipPip
  • 3444 Мнения:
Уроци

Публикувано 19 април 2010 - 22:10

Искам само да добавя, че конвертирането към UTF-8 дава невероятна свобода и ви решава всички проблеми с кирилицата и езиковите пакети.
След конвертиране към UTF-8 и инсталиране на езиковия пакет по описания по описания по-горе начин, имате български езиков пакет, синхронизиран с базата данни който на първо място може да се променя от инсталирани модификации без да се прецака (вмъкват се новите редове на английски) и освен това може да се прави превод на български в самия админ панел. Никакви проблеми - по този начин се прави пълна синхронизация между езиковите файлове и базата данни!

• Guests

Публикувано 19 април 2010 - 22:42

Странно, какви проблеми си имал с превода през админ панела под вин1251, като аз всичко по него съм фиксвал през админ панела и няма проблеми....
В случая, дали си с вин1251, или с утф8, единствения плюс на практика е това, че може да ползваш френдли урл-тата, ако те влекат.

п.с.: я кажи, като си под утф8 сега, инлайн редакцията на заглавията на темите работи ли коректно?

#8 Beatfan

Beatfan

Invisionizer

• Админи
  • PipPipPip
  • 3444 Мнения:
Уроци

Публикувано 19 април 2010 - 22:54

Не съм на същото мнение. Тъй като пробвах няколко варианта. Ако езиковите файлове са под 1251, процедурата по импортването изобщо не протича както трябва. Имам предвид тази инструкция Бг език. Протича коректно само ако са запазени като UTF-8
Не искам да споря - много зависи кой под какъв сървър си мъчи форума. Щом при тебе е ОК, хубаво. Причината лично за мен да не направя ъпдейт до този момент на форума бяха точно ужасните проблеми и бъгове под windows-1251. Който не го бърка да слага езиков пакет след всяка инсталация на модификация или компонент - ОК.
Но аз в момента правя превод на всеки един ред точно за 30 секунди през админ панела, с търсачката и.т.н

п.п. Работи коректно - току-що пробвах :ad:

• Guests

Публикувано 19 април 2010 - 23:00

Точно от споменатия урок, момчето прави превода на моя форум и аз си донагласях нещата през админ панела и нямах проблем..
После си ги експортвам, качвам си ги на друг форум и също няма проблем. Явно при теб нещо е куцало. Но факта, че понякога не знам защо се случва да има проблем си е факт, няма какво да спорим, но и това, че под 1251 всичко си върви, също е факт. Също съм бутал не една модификация и също никви грижи, така че не може да се прави генерален извод. Освен това, превод под 1251, може да се конвертира в утф8 и също спи града :)

#10 Beatfan

Beatfan

Invisionizer

• Админи
  • PipPipPip
  • 3444 Мнения:
Уроци

Публикувано 21 април 2010 - 10:09

Още нещо важно! В IPB 3.0 го няма бутона в админ панела Swap Member's Language Choice.
Това е проблем, защото след ъпгрейд всички регистрирани потребители получават по подразбиране езика с id=1 (Английски). Може изобщо да не разберат, че форума е преведен, ако си влизат автоматично, независимо какво сте задали като Default Language в админ панела.
Ето решението:

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни