Към съдържанието

•  

IPS 4.0 - как я виждате и очаквате?

• Влезте в профила си за да пишете
59 отговора на тази тема

#1 poznai

poznai

IP.Board user

• VIP
  • PipPipPip
  • 421 Мнения:
Уроци

Публикувано 22 август 2014 - 14:12

Системата отдавна не е замислена да се използва основно заради форумната си част. Даже на места не е нужна.
Да разбирам ли, че ще стоите на последната 3-ка? :) Аз ще ъпдейтна със сигурност. Няма как да е по-малко функционална от сегашната. Няма как и всичко по външния вид да се харесва на всички. За щастие, това се коригира. Всяко нещо си има бъгове. Важното е да са такива, с които може да се мине. А надали ще пуснат продукт, с нещо, което ще възпрепятства нормалната работа. След 2-рия ъпдейт на 4-ката, ще съм готов да я слагам. Вече въпрос на мързел ще е, дали ще се случи тогава или след още някой ъпдейт. :)

#2 Beatfan

Beatfan

Invisionizer

• Админи
  • PipPipPip
  • 3444 Мнения:
Уроци

Публикувано 22 август 2014 - 14:29

:ag:  - мога ли да попитам защо?

По - добра функционалност - НЕ.

По - добър потребителски интерфейс - НЕ

Ужасен админ панел!

Ако ще ъпгрейднеш, ще бъде заради безплатната поддръжка, ако се осере нещо, защото си с платен лиценз. Аз друга причина не мога да намеря.

Потребителите на разработен форум буквално ще те убият с камъни, ако ъпгрейднеш към 4-ка.

#3 poznai

poznai

IP.Board user

• VIP
  • PipPipPip
  • 421 Мнения:
Уроци

Публикувано 22 август 2014 - 15:43

Къде го гледате онлайн, та така се изказвате? :)
Аз си държа на функционалността на IP. Content, защото от него зависи лекотата, с която бих направил някой сайта.

Специално функционалността на форума, вече кой я гледа. Важното да напишеш някое мнение и да чакаш някой да ти отговори. Да ъпгрейднат в инвижън, да видим..
Що се отнася до безплатната поддръжка - пази боже.. А и за да я получа, пак трябва да платя, а аз може да не искам.. :> А и обгрижвам и някои други сайтчета с тази система, за където пари не съм давал, няма и да дам.

#4 jair

jair

Напреднал

• VIP
  • PipPipPip
  • 126 Мнения:

Публикувано 22 август 2014 - 19:25

:ag:  - мога ли да попитам защо?

По - добра функционалност - НЕ.

По - добър потребителски интерфейс - НЕ

Ужасен админ панел!

Ако ще ъпгрейднеш, ще бъде заради безплатната поддръжка, ако се осере нещо, защото си с платен лиценз. Аз друга причина не мога да намеря.

Потребителите на разработен форум буквално ще те убият с камъни, ако ъпгрейднеш към 4-ка.

Това обаче са доста субективни неща и въпрос на вкус. На мен и малките допълнителни функционалности ми харесват (@ за обръщенията, drag&drop за атачмънтите например, но и други...). Интерфейса също ми харесва, защото съм фен на опростените неща, пък и от един недопечен дифолтен скин не бива да се вадят генерални изводи. До админ панела не съм имал досег, не вярвам и ти да имаш, на скрийншотове не ми изглежда зле, но при всички положения не бих се изказвал за нещо, което не съм го и кликнал дори. 

#5 Beatfan

Beatfan

Invisionizer

• Админи
  • PipPipPip
  • 3444 Мнения:
Уроци

Публикувано 25 август 2014 - 13:36

Добре, радвам се, че ти харесват @ за обръщенията, drag&drop за атачмънтите. Страшни екстри, няма що... В същото време има ужасно орязан интерфейс и грозна визия. Когато опростяваш форумна система, която има огромни традиции и клиенти, трябва да си малко по-внимателен. IPS от версия на версия вървят по най-стръмната пътека в посока надолу. Така не се се прави и въпреки, че клиентите им го казват, самочувствието им не позволява да се съобразят с каквото и да било.

Аз се занимавам с IPB форуми от версия 1.x. Бил съм модератор и админ на десетки IPB форуми. Аз съм и създателя на този форум, единствен за IPB в България. Не ми казвай, че не мога да оценя дадена версия на системата и че не съм тествал, преди да напиша мнение ;) Имам достъп до админ панела на 4-ката и повярвай е пълно лайно, нескопосан опит да се копира Wordpress! Интерфейса в публичната част е ужасен, аватарите напомнят гробищен парк, редактора е повече от нелеп... Няма смисъл да продължавам. Това беше края на IPB и ще стане ясно на всички рано или късно. Найм-малкото трябваше да интегрират социална система и интерфейс, подобен на Facebook. Едрите кръгли бутони за социални мрежи са смешни и нелепи. Трябваше да има интегрирана специална система, която да разшири статусите и да е тясно интегрирана с форума и с темите. Трябваше да има интегрирана система за любими теми и постове - това за абонаментите е пълна глупост и не върши работа... Има стотици практични идеи от много хора, които така и не бяха реализирани в 4-ката, заради скудоумието им и самочувствие до небето... Моята прогноза - пълен крах на 4-ката. За сранвнение - помислете какво се случи с Windows 8 :)

п.п. Дори версия 1.3 имаше по-красив интерфейс от това чудо. Да не говорим за класиката - версия 2.3. Опростяване на интерфейса не означава да изрежеш всяка функционалност и да сложиш 2 цвята в началната страница - сив и бял ;)

#6 jair

jair

Напреднал

• VIP
  • PipPipPip
  • 126 Мнения:

Публикувано 25 август 2014 - 17:19

Примера за @ и за drag&drop го казах само за да дам нещо конкретно, за разлика от теб. Твърдиш, че има орязана функционалност, същевременно аз не виждам нищо важно да липсва, конкретни примери за орязването може ли? Повечето ти оплаквания от аватари и визия пък са неща, които се оправят със скин. И аз не съм хипер фен на дифолтния скин в момента, но съм още по-малко фен на дифолтния скин в 3.4. За сметка на това има допълнителни за всеки вкус.  

Аз пък твърдо против офейсбукчаването на форумните системи. Статусите си имат място и мястото им е във фейсбук, форумите са за по-сериозни дискусии, а не за клюкарщини. 

Може да имаш дългогодишен опит и знам, че имаш, но това не значи че трябва да се съглася с оценката ти на сляпо, след като смятам, че е зле аргументирана. 

#7 poznai

poznai

IP.Board user

• VIP
  • PipPipPip
  • 421 Мнения:
Уроци

Публикувано 25 август 2014 - 17:53

Който иска, може да го гледа:
http://zend.ipsdevserver.com/ips4/

За външния вид съм съгласен, че всичко се оправя допълнително, но съм съгласен и че можеше да се постараят за някое наистина хубаво дизайнерско семпло решение.

Едиторът се конфигурира от админ панела. Админ панелът е труден за навигация, но пък аз отдавна съм спрял да я ползвам. Достигам до всяко място след търсене на ключова дума. Не прекарвам с дни в админ панела, та да помня кое къде са го забили.. :>

Относно функционалността, също не съм видял нещо да липсва. И като цяло, форумната част за такъв скок и толкова приказки, не е мръднала много. Очаквам да видя какво ще излезне от контента, но надали и там ще има някакви генерални промени.

Предполагам ще е добре мненията за 4-ката да се отделят в отделна тема за отзиви на конкретната версия.

#8 D-rA

D-rA

Луд умора няма

• Админи
  • PipPipPip
  • 1093 Мнения:
Уроци

Публикувано 25 август 2014 - 18:35

Предполагам ще е добре мненията за 4-ката да се отделят в отделна тема за отзиви на конкретната версия.

Готово :ad:

#9 Beatfan

Beatfan

Invisionizer

• Админи
  • PipPipPip
  • 3444 Мнения:
Уроци

Публикувано 25 август 2014 - 23:25

jair, не мисля, че оценката ми е зле аргументирана, след като почива на практически опит и тестове върху новата система. Да, това е моето мнение, но базирано на опита ми, мисля че е правилно и бъдещето ще го покаже... Няма да споря с теб, виждам, че защитаваш всичко ново, само защото е различно от старото. Тоест, ако на някой му куцат аргументите, това си ти. Не видях да си описал нищо конкретно, което да защити тезата ти, че новата версия е добра. С какво по-точно? До момента прочетох само за опростен интерфейс и за драг&drop. Сигурно се шегуваш, нали? 

#10 jair

jair

Напреднал

• VIP
  • PipPipPip
  • 126 Мнения:

Публикувано 26 август 2014 - 10:59

jair, не мисля, че оценката ми е зле аргументирана, след като почива на практически опит и тестове върху новата система. Да, това е моето мнение, но базирано на опита ми, мисля че е правилно и бъдещето ще го покаже... Няма да споря с теб, виждам, че защитаваш всичко ново, само защото е различно от старото. Тоест, ако на някой му куцат аргументите, това си ти. Не видях да си описал нищо конкретно, което да защити тезата ти, че новата версия е добра. С какво по-точно? До момента прочетох само за опростен интерфейс и за драг&drop. Сигурно се шегуваш, нали? 

Последно...примера с опростения интерфейс и drag&drop бяха просто за да вкарам нещо конкретно, което ми харесва. Може да е малко, но е много повече от това, което ти казваш, че не ти харесва. Твоето е само общи приказки, с които според теб би трябвало да се съгласяваме, щото си много опитен и много си тествал. Но, ако те помоля да дадеш конкретен пример, вече трето мнение такъв няма. Пак да попитам: коя е тази функционалност, която в 3.4 я е имало, а сега липсва?

#11 Beatfan

Beatfan

Invisionizer

• Админи
  • PipPipPip
  • 3444 Мнения:
Уроци

Публикувано 26 август 2014 - 15:45

:ag:  - отговаряш на въпроса с въпрос, много хитро - няма що... Съжалявам, загубих интерес към дискусията  :)

#12 jair

jair

Напреднал

• VIP
  • PipPipPip
  • 126 Мнения:

Публикувано 26 август 2014 - 16:16

:ag:  - отговаряш на въпроса с въпрос, много хитро - няма що... Съжалявам, загубих интерес към дискусията  :)

Не видях да си описал нищо конкретно, което да защити тезата ти, че новата версия е добра. С какво по-точно?

Това ли е въпроса, който не съм отговорил? Мисля, че дадох 2 конкретни примера, ще съм по-подробен. Ето нещата, които ми харесват:

- drag&drop атачмънти. Може да ти се струва малко, ама съм сигурен,че топ въпрос като админ, който са ти задавали е "Как да прикачвам файлове?" и трябва да се обясняваш да се ходи на "Още опции" и т.н.

- @ функционалността ми харесва. Я кажи, колко клика ти трябваха за да напишеш jair в предишното мнение за да го копи-пейстнеш или да го извадиш като bbcode?

- responsive design-а ми харесва. Иначе хората са принудени да си вкарват разни троянски коне като тапатолк. Да уточня - не съм хипер фен на текущия скин, но се радвам че и той и бъдещи базирани на него ще са responsive. 

- Харесва ми парсването на кратко превю като пуснеш линк към тема във форума. 

- Харесва ми единния бутон Create за създаване на всякакво съдържание, който винаги е под ръка. Особено подходящ за тези, които имат инсталирано нещо повече от форум. 

- Харесва ми как е организирана секцията view new content, без да се налага да влизам във всяко приложение поотделно за да видя новите неща там. 

- Харесва ми как се маркират "Горещите" теми на база на последна активност, а не тема, която е от преди 1000 години да ми излиза гореща, само защото има много отговори там. 

- Харесват ми ajax пинизчетата тук-там. Не е нещо кой знае какво, но е по-модерно. 

- Харесва ми това, че отделни форуми може да сe направят само въпроси/отговори, подобно на stackoverflow.

- Харесват ми widget-ите, които изглеждат като огромен напредък от текущия sidebar.

- Харесва ми това, че като отворих 4.0 не ми трябваше много време за адаптация. Смятам, че потребителите няма да им е сложно да привикнат и те с новия дизайн. 

Това е само на прима виста, сигурно може и други неща да се сетя. Достатъчно ли е? А на теб какво не ти харесва - дизайна, който е само дифолтен и никой не е казал, че ще го ползваш за винаги, както и кръглите аватари, които дори са настройка в админ панела как да си станат квадратни. Ах, да, искаш и повече интеграция със статусите, да може на воля хората да си правят селфита, които да си коментират. Много важно е за всеки форум това, определено. Разбрахме и за някаква мистична огромна липсваща функционалност, която я има в 3.х, а сега е премахната, за която така и не искаш да кажеш. За сметка на това се фръцкаш като третокласник. Хубаво, все си мислех, че може да се води нормален и културен спор тук, но така си вирнал носа с грамаданския ти великански опит, пред който всички трябва да се кланяме, че това е невъзможно. Както ти отърва. 

#13 Beatfan

Beatfan

Invisionizer

• Админи
  • PipPipPip
  • 3444 Мнения:
Уроци

Публикувано 28 август 2014 - 12:48

Ти си този, който започна с агресивния и нападателен тон, не аз... Честно казано нямам идея защо, но ти си знаеш. Не мога да се съглася, че нещата, които си изброил са удобни и полезни "екстри", които биха предизвикали интереса на потребителите.

Тестовия форум съществува от края на месец юни. Просто сега дадоха публичен достъп. Тоест аз имам регистрация от тогава. Мога да ти кажа, че за последните вече почти 2 месеца, 4-тата версия на IPB е обект на унищожителни критики и атака от страна на потребителите, които я тестват. Интерфейса беше още по-абсурден в началото, с разположени онлайн потребители вдясно, в страничната лента. Гледам, вече са върнали статистиката долу...Има хиляди бъгове. Съмнявам се, че дори половината ще бъдат решени в близките 6 месеца! Редакторът за писане е ужасно орязан от страна на функции и те НЕ могат да бъдат включени в админ панела. Това не е мое мнение само - форума им е пълен с оплаквания за това. Админ панела е толкова труден за ориентиране и неудобен, че се съмнявам че е въпрос просто на "свикване" И доколкото видях - и там има орязани функции, спрямо 3.4

И последно - съмнявам се, че ще ъпгрейднеш до версия 4, щом излезе официална и стабилна такава. Даже съм убеден, че няма да го направиш  :)

#14 D-rA

D-rA

Луд умора няма

• Админи
  • PipPipPip
  • 1093 Мнения:
Уроци

Публикувано 28 август 2014 - 13:49

И последно - съмнявам се, че ще ъпгрейднеш до версия 4, щом излезе официална и стабилна такава. Даже съм убеден, че няма да го направиш  :)

Всеки има право на собствен мазохизъм - аз се ограничих само до тестове и превод. Почти 70% е преведен/от наличната  алфа версия/ - поне 5, 6 дублирани езикови ключа съм засякъл.

За бъговете - колкото искаш - но все пак търся някоя алфа версия с поизчистени бъгове - или бетата ако я пуснат.

Иначе и аз мога да напиша куп съображения които ще ме спрат от ъпдейт 3.4.6-> 4.х - но може би най-същественото е че нищо от хукове и модове няма да работи, което и сами го казват /ся не ми се търси линк към админ мнение там/ - щото всичко било с нова основа и ала бала -

т.е. за сега това което са произвели е една любопитна игричка за администратори, но само игричка :kick: :)

#15 poznai

poznai

IP.Board user

• VIP
  • PipPipPip
  • 421 Мнения:
Уроци

Публикувано 28 август 2014 - 19:57

Кои функции са ужасно орязани от редактора? :)

#16 Beatfan

Beatfan

Invisionizer

• Админи
  • PipPipPip
  • 3444 Мнения:
Уроци

Публикувано 28 август 2014 - 20:16

Харесва ми чувството ти за хумор  :ag:  :B1:

#17 poznai

poznai

IP.Board user

• VIP
  • PipPipPip
  • 421 Мнения:
Уроци

Публикувано 28 август 2014 - 20:36

Явно за нещо друго говорим. :)
Отворил съм тук редактора, отворил съм и този на 4-ката в админ панела, за да гледам всички опции за форматиране на текста, сравнявам едното с другото и не мога да намеря кое липсва? За други опции ли говориш?

#18 Beatfan

Beatfan

Invisionizer

• Админи
  • PipPipPip
  • 3444 Мнения:
Уроци

Публикувано 28 август 2014 - 21:16

Е той не е служи само за писане на текст и форматиране. Това не е Word все пак, ама вече на такова прилича, всъщност ;)

#19 poznai

poznai

IP.Board user

• VIP
  • PipPipPip
  • 421 Мнения:
Уроци

Публикувано 29 август 2014 - 17:36

Съгласен съм, но дай поне някакъв пример, да не стоят безсмислени мненията ни?
Аз поне премислям разни въображаеми неща, които бих правил и не виждам проблем. Кое конкретно ти липсва на теб?

Редакция:

Добре, при липса на доказателства, считаме обвиненията за редактора, като безпочевни и неверни.

Общо взето, аз съм обнадежден за 4-ката. Като изключим външния вид, който не е повод за недоволства, понеже така или иначе и в момента не се ползва скина по подразбиране, останалите неща ще си дойдат на мястото.

Модификациите винаги са се правили наново след ъпгрейд към нова основна версия.

Къде е Тишо да каже, ще ъпдейтва ли форума или не, да си запиша и да видим така ли ще е :Д

Алфите винаги са били яко в гъза.
Бетите заприличват на нещо.. После излизат 1-2 версии преди финалната.

След финалната, когато форумът се инсталира яко от много повече неориентирани калинки, излизат набързо още 1-2 версии с куп оправени бъгове и чаак след това, форумът вече може да се каже, че става за ползване.
С това искам да кажа, че моментното състояние, не е много повод за генерални оценки.
Що се отнася до това, колко били мръднали от юни месец до сега, видимо няма как да се разбере. Но със сигурност са работили по кода си. :)

Този пост е редактиран от poznai: 29 август 2014 - 17:38

#20 D-rA

D-rA

Луд умора няма

• Админи
  • PipPipPip
  • 1093 Мнения:
Уроци

Публикувано 29 август 2014 - 18:04

Работят си по кодовете, но и бози правят.

Днес се опитвах да кача 1.0.9 от алфите - отсвирва форума на бял екран, чета че на други им вади sql ерори  - а на някои си работи без проблем.

За сега тая с която тествам е 1.0.8 и в общия случай е стабилна.

Още много има да копаят.

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни